Sztuka dekoracji wnętrz: Tapeta w kuchni – inspiracje i porady
Coraz częściej tapeta zdobi nasze kuchnie. Pas wzorzysty nad blatem lub tapeta przy stole to trendy, których nie powinniśmy się obawiać. Współczesna aranżacja kuchni nie boi się wyzwań, a odpowiednio dobrana tapeta może stać się jej integralnym elementem. Podpowiemy, jak dobrać inspirujące wzory i dostarczymy praktyczne porady dotyczące tapetowania ścian.

Tapetujemy ścianę przy stole kuchennym

Stół i krzesła prezentują się wyjątkowo dobrze na tle wyrazistej tapety. Szukając inspiracji do wyboru tapety w kuchni przy stole, natrafimy na wzory geometryczne, tapetę z dużymi kwiatami lub roślinnymi motywami. Możemy również pokusić się o fototapetę z widokiem na nasze ulubione miejsce. Jeżeli stół jest ustawiony blisko ściany, warto zainwestować w tapetę o większej odporności na uderzenia – strukturalną i grubą. Wszelkie nierówności oraz poobijanie ściany z łatwością zamaskujemy głębokimi wzorami lub wzorami o zdecydowanych kształtach.

Sprawdzone porady

W przeszłości, ścianę przy stole malowano farbą olejną. Obecnie na takie podłoże możemy bez obaw nakleić tapetę wykonaną ze szklanego włókna. W przypadku mocno przylegającej farby, wystarczy zmatowić powierzchnię papierem ściernym oraz usunąć łuszczące się fragmenty. Następnie, oczyszczoną powierzchnię zmywamy i gruntujemy używając rozcieńczonego kleju. Jeżeli kiedyś ściana była pomalowana farbą, warto zmyć ją detergentem, aby usunąć kurz, plany czy też tłusty osad, a następnie przemyć czystą wodą.
Jeśli farba jest intensywnego koloru, który mógłby być widoczny na stykach jasnej tapety, warto zamalować ją podkładową, na przykład białą farbą, aby złagodzić kontrast. W przypadku klejenia i przygotowania podłoża, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta tapety.
Pamiętajmy, że pasy tapety zawsze naklejamy od strony okna, a wzory dopasowujemy tak, aby tworzyły spójną całość na całej powierzchni. Wybierając tapetę z przesuniętym wzorem, powinniśmy pamiętać, że zużyjemy jej więcej, niż w przypadku tapety bez wymagającego dopasowania wzoru.

Zaufaj fachowcom

Chociaż tapetowanie nie jest trudne, łatwo jest popełnić błąd, który będzie o wiele bardziej widoczny, niż moglibyśmy przypuszczać. Jeżeli nie mamy doświadczenia w tym zakresie, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Profesjonalne wykonanie prac gwarantuje zadowalający efekt i satysfakcję z pięknie odświeżonej kuchni.