Wprowadzenie

W okresie XVIII wieku, lamperia była symbolem wysokiej elegancji i bogactwa, ale równocześnie była trudna do zdobycia. Stosowano ją przede wszystkim jako element zabezpieczający ściany domów przed uszkodzeniami. Minęły stulecia, a ten dekoracyjny element wraca do łask, zyskując na popularności. Czy warto go zastosować we wnętrzach naszych domów? Z jakich materiałów może być wykonany taki elegantcki dodatek? I czy zastosowanie lamperii rzeczywiście potrafi przemienić nasze domy w bardziej praktyczne, stylowe i przytulne miejsca?

Lamperia jako element architektoniczny

Dawna myśl o lamperii, kojarzy nam się często z surowymi i mało przyjaznymi przestrzeniami, takimi jak szpitale, szkolne korytarze czy urzędy. Współcześnie, możemy dostrzec, że ten sposób dekorowania wnętrz przeżywa swoją renesans. Zapomnijmy więc o tych surowych skojarzeniach. Współczesna lamperia jest często polecaną metodą wykończenia wnętrz takich jak klatki schodowe, sypialnie, salony, kuchnie, a nawet łazienki!

W przeszłości lamperię traktowano jako specjalną okładzinę, zazwyczaj sufitu, wykonaną z różnego rodzaju materiałów – drewna, kamienia, marmuru a także stiuku. Sam materiał, z którego była wykonana, czynił ją niezwykle kosztowną, jednak równocześnie bardzo trwałą i wytrzymałą. Z time, definicja lamperii ulegała pewnym modyfikacjom. Obecnie, mówiąc o niej, myślimy o wąskim pasie wykładziny, malowanym wzdłuż podłogi pasku, czy 1/2 powierzchni ściany, pokrytej farbą olejną. Niezależnie, jak myślimy o lamperii, jest jedno wspólne jej przeznaczenie – ma nie tylko pełnić funkcję ochronną, ale także dekoracyjną.

Sposoby wykonania lamperii we własnym domu

W dzisiejszych czasach, lamperia przybiera różne formy. Jeśli pragniemy wprowadzić do naszego wnętrza odrobinę uroku, możemy samodzielnie podjąć wyzwanie, bądź wynająć specjalistów. Sposobem na osiągnięcie zaskakującego efektu jest zastosowanie dwóch różnych rodzajów farb, oddzielonych od siebie w połowie wysokości ściany przez ozdobną listwę. W tym wypadku, poleca się użycie farb ceramicznych, czy lateksowych, które charakteryzują się dużą odpornością na mycie, szorowanie i uszkodzenia mechaniczne.

Lamperia w pokoju dziecka

Małe odkrywcy potrzebują wiele przestrzeni i czasu na rozwijanie kreatywności i indywidualnego stylu myślenia. Lamperia w pokoju dziecięcym, może stanowić nie tylko estetyczny dodatek, ale przede wszystkim ciekawy element dekoracji, doskonale pasujący do charakteru młodego człowieka. Wykorzystanie farby kredowej umożliwi dzieciom swobodne malowanie na ścianach, co z pewnością przyniesie mnóstwo radości. Wybór odcieni farb kredowych jest na tyle duży, że bez trudu dostosujemy je do wybranej kolorystyki.

Podsumowując, lamperia jest ciekawym rozwiązaniem, o którym nie możemy zapomnieć podczas projektowania wnętrza naszego domu. To skromne, ale zarazem eleganckie rozwiązanie, z pewnością pozytywnie zaskoczy każdego, kto zdecyduje się na jego zastosowanie!