W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na wybór odpowiedniej łazienki we własnym mieszkaniu. To powiązane jest z faktem, iż łazienka jest jednym z najistotniejszych pomieszczeń w każdym domu – od jej designu i funkcjonalności zależy niewątpliwie nasze poczucie komfortu. Prysznic walk in staje się jednym z najpopularniejszych wyborów dla właścicieli mieszkań w blokach, apartamentach, a także do domów jednorodzinnych. Wynika to z wielu powodów, choć nie brak również aspektów mniej korzystnych, o czym warto pamiętać podczas planowania zmian w swojej łazience.

Prysznic walk in – zalety warte uwagi

Wybierając łazienkowy prysznic walk in, warto docenić kilka kluczowych atutów takiego rozwiązania. O przysłowiowy minimalizm z pewnością nie jest trudno w przypadku pryszniców tego typu, który opiera się na braku tradycyjnego brodzika – w jego miejsce zastosowana jest posadzka, pod której kafelkami znajduje się odpływ wody. Jest to niezaprzeczalne usprawnienie dla starszych osób oraz dzieci, które mogą mieć problemy z przekroczeniem progu brodzika.

Innym aspektem podkreślającym zalety prysznica walk in jest zdecydowanie wyższy komfort kąpieli, do którego przyczynia się przede wszystkim znacznie większa przestrzeń prysznicowa. Kabina wykonywana może być z różnych materiałów – zarówno szkła, jak i tworzyw sztucznych – instalowana jest bezpośrednio w ścianie, a dzięki temu nawet małe łazienki mogą zyskać na przestronności.

Więcej zalet prysznica walk in

Choć prostota czyszczenia kabiny może wydawać się aspektem drugoplanowym, niewątpliwie przekłada się na większe zadowolenie z użytkowania. Przede wszystkim, format walk in eliminuje trudno dostępne zakamarki mogące skupiać brud i bakterie. Dzięki temu, utrzymanie czystości w łazience jest łatwiejsze i mniej czasochłonne. Na dodatek, zastosowanie technologii powłok polimerowych na ściankach pozwala na dłuższe utrzymanie ich w nieskazitelnej czystości, a zmywanie z nich śladów po wodzie staje się znaczenie prostsze.

Spotyka się także wiele pozytywnych opinii na temat trwałości i solidności takich kabin, co bez wątpienia jest wynikiem prostoty ich konstrukcji. O ile zamontowana zgodnie ze sztuką, taki prysznic może służyć latami, nie wywołując żadnych problemów.

Niedogodności prysznica walk in

Chociaż liczne atuty prysznica walk in są niezaprzeczalne, warto również zdawać sobie sprawę z potencjalnych problemów i niedogodności. Wśród popularnych argumentów przeciwko, wymienia się konieczność odpowiedniego przygotowania posadzki. Niewłaściwe jej wypoziomowanie może skutkować problemami z odprowadzaniem wody, co w rezultacie przekłada się na większy bałagan i ryzyko zalania łazienki. Stąd konieczność skorzystania z usług doświadczonego fachowca.

Z uwagi na otwartą konstrukcję kabiny, niektórzy użytkownicy skarżą się na uczucie chłodzenia podczas korzystania z prysznica. Wynika to z faktu, że otwarta kabina słabiej trzyma ciepło wewnątrz miejsca, w którym bierze się prysznic i roznosi je po całej łazience. Biorąc pod uwagę jednak fakt, że prysznic walk in najczęściej jest montowany w małych łazienkach, efekt ten można zniwelować za pomocą właściwego ogrzewania.

Ważna kwestia wentylacji

W praktyce często zdarza się, że osoby korzystające z prysznica walk in zwracają uwagę na konieczność sprawdzenia działania wentylacji w łazience. Z racji wyższej wilgotności i pary wodnej unoszącej się w powietrzu, dobrze działający system wentylacyjny staje się wręcz niezbędny. Estetyka i wygoda korzystania z prysznica mogą bowiem odpłynąć, jeśli po kąpieli pomieszczenie przez długi czas nie jest w stanie wyschnąć.