Kotary – alternatywa do drzwi, nadająca elegancji każdemu wnętrzu

W popularnym ostatnio światowym trendzie aranżacji wnętrz, coraz bardziej dominują kotary zamiast drzwi. Czy to jest zaskakujące? Była pora, gdy kotary kojarzyły się jedynie z teatrem lub namiotem na letnich piknikach. Dziś stanowią śmiały i wytworny akcent dekoracyjny w naszych domach, a ich rola wykracza daleko poza walory estetyczne. Kotary dzielą przestrzeń, pozwalają na skuteczne zasłonięcie określonych pomieszczeń czy ścian, dodających uroku prostym wnętrzom. Stanowią doskonałą ozdobę, a przy tym są praktyczne – z ich pomocą łatwo podzielić dużą przestrzeń na dwa niezależne pokoje czy stworzyć intymne miejsce dla gości.

Aranżacja sypialni z kotarami

Sypialnia, miejsce najbardziej intymne w domu, które z natury nie jest przeznaczone do przyjmowania gości, zyskuje nowy wymiar dzięki kotarom. Jeśli zdecydowałeś się na otwartą przestrzeń w swoim domu, to jak podkreślić swoją prywatność podczas wizyty gości? Spróbuj wykorzystać do tego kotary. Niepozorne, ale stylowe tkaniny, zawieszone na niewidocznym karniszu pozwolą Ci na swobodną zabawę z przyjaciółmi bez przekraczania swojej osobistej granicy. Mają także moc tworzenia odpowiedniego nastrój sypialni – ich kolor, faktura czy wzór skutecznie wpływa na atmosferę pomieszczenia.

Kotary a łazienka – czy to się sprawdza?

A co powiesz na kotary w łazience? Może się wydawać, że jest to pomysł ryzykowny, jednak znakomicie odizolują przestrzeń kąpielową od reszty pomieszczenia, tworząc idealne warunki do relaksu. Kotary w łazience pozwolą także na zwiększenie intymności i prywatności. Co więcej, będą stanowiły dodatkową ochronę przed rozpryskami wody. Dobrze dobrana do reszty wnętrza kotara, której materiał jest odporny na wilgoć, może okazać się również znakomitym dodatkiem, podkreślającym urok pomieszczenia kąpielowego.

Inne pomieszczenia, w których sprawdzą się kotary

A co na temat innych pomieszczeń? Czy kotary nadają się tylko do sypialni i łazienek, czy także sprawdza się w innych miejscach? Odpowiedź brzmi: tak! Świetnie sprawdzą się w przedpokoju, kuchni czy nawet salonie. Pozwalają na stworzenie estetycznego wnętrza dzięki zastosowaniu kotar w kuchni, które skutecznie odseparują spiżarnię od reszty pomieszczenia.

Kotary są też doskonałym rozwiązaniem w domach nieposiadających w swoim wyposażeniu wiatrołapu – to nie tylko sposób na wydzielenie przestrzeni na kurtki i buty, ale również ochrona przed zimnem. W salonie kotary mogą skutecznie ukryć nieestetyczne ściany lub zbyt duże okna, a nawet mogą służyć jako schowek dla różnych drobiazgów, których nie chcemy pokazywać zwiedzającym nasz dom gościom.