Alabaster egipski – tajemnica piękna trawertynu

Często określany jako alabaster egipski, trawertyn to szczególny rodzaj kamienia, który zasłynął dzięki swojej wyjątkowej barwie i niezwykłym właściwościom. Już w starożytnym Egipcie cieszył się on ogromnym uznaniem i był chętnie wykorzystywany zarówno w sztuce, jak i w architekturze. Wyrzeźbione z niego posągi czy wazy zdobiły wnętrza świątyń, a kształtowany w formę prostych brył, stanowił idealny materiał budowlany.

Współcześnie trawertyn nie stracił nic ze swojego dawnego blasku. Nie tylko tworzone są z niego wykwintne tynki i płytki, które wprowadzają do wnętrz nutę wyrafinowanej klasy, ale także dodaje uroku różnym elementom architektury.

Zalety trawertynu i jego zdumiewające wykorzystanie

Jedną z najważniejszych zalet trawertynu jest niebywała łatwość jego obróbki, która umożliwia zastosowanie go w bardzo szerokim spektrum – od konstrukcyjnych elementów budynków, poprzez detale wykończeniowe, aż po drobne elementy dekoracyjne. Swoje wyjątkowe cechy zawdzięcza unikalnej strukturze. Trawertyn jest specyficzną odmianą martwicy wapiennej i, jako skała osadowa, składa się przede wszystkim z kalcytu i aragonitu, przybierając przy tym piękne odcienie bieli z żółtymi i czerwonymi warstwami. Dzięki temu ma niemalże dostojny, wyjątkowy kolor, który został wykorzystany m.in. do stworzenia fasady Bazyliki św. Piotra w Watykanie – jednej z najważniejszych i najbardziej znanych budowli na świecie.

Wszystko to jest jednak tylko początkiem listy zalet, które cieszą zarówno architektów, jak i klientów decydujących się na wykorzystanie tego materiału. Trawertyn charakteryzuje się niezwykłą trwałością i wytrzymałością, co stawia go na równi z marmurem, trwałym i jednocześnie estetycznym materiałem budowlanym.

W przypadku tego kamienia nie sposób pominąć jego charakterystycznej porowatości i wysokiej nasiąkliwości. Te cechy pozwalają na wykorzystanie trawertynu nie tylko do ozdabiania ścian w salonach czy tworzenia dekoracyjnych elewacji, ale też w miejscach, gdzie występuje kontakt z wodą. Trawertyn jest wykorzystywany do produkcji umywalek, tworzenia trwałych osłon wanien czy jako element dekoracyjny nadający elegancki wygląd łazienkom.

Ponadto, wytrzymałość i możliwość formowania z tego kamienia rozmaitych form przekłada się na jego wykorzystanie jako materiał budulcowy do tworzenia parapetów czy blatów kuchennych. Trawertyn jest również chętnie wykorzystywany do tworzenia obudowy kominków, które wyglądają majestatycznie i dodają wnętrzom blasku. Kafle trawertynowe doskonale sprawdzają się również jako pokrycie podłogi w kuchni, gdzie radzą sobie z nadmiarem wody. Nie można zapomnieć także, że ten rodzaj kamienia świetnie sprawdza się pod instalowanym w domach ogrzewaniem podłogowym. Bardzo ciekawym zastosowaniem jest również stosowanie tynków trawertynowych na ścianach, które wyglądają jak hybryda marmuru z piaskowcem.

Trawertyn – luksusowy wygląd w dobrej cenie

Luksusowy wygląd wykończeń z trawertynu, nieodłączny symbol starożytnego Egiptu, oraz atrakcyjna cena są atutami, dzięki którym coraz więcej osób zainteresowanych jest dokonaniem zakupu tego kamienia. Trawertyn to gwarancja ponadczasowego, kamiennego wyglądu, niezawodnej trwałości i wytrzymałości. Dostępna różnorodność naturalnych kolorów to dodatkowy atut, który warto rozważyć podczas wyboru materiałów elewacyjnych, domowych dodatków czy ściennych okładzin.