Mała Zebra: Miskant Chinski zebrinus

Często określana mianem Mała Zebra, miskanta zebrinusa tytułuje jedną z najdrobniejszych odmian zwanych karłowatymi. Typowego wzrost tego gatunku ogranicza się do 50-70 cm w polskich warunkach, choć niekiedy może osiągnąć nawet 150 cm. Cechą rozpoznawczą miskanta zebrinusa są wielobarwne liście, które wizualnie nawiązują do wyglądu pasów zebry. Dominujący odcień żółci zielonych liściach stwarza atrakcyjny wizualny efekt, który wykorzystywany jest w aranżacji ogrodów, skalniakach, ścieżkach, obrzeżach trawników, sąsiedztwie zbiorników wodnych, bylin oraz pod płotem.

Miskant chiński zebrinus – początki uprawy

Przed dokonaniem zakupu, warto wiedzieć, że miskant chiński zebrinus wywodzi się z dalekiego wschodu. Na jego ojczyznach oraz Japonii można spotkać wiele odmian. Roślina ta wyróżnia się zwartą budową, tworzy ciekawe skupiska przypominające delikatną trzcinę. Mimo subtelnej budowy roślina jest niezwykle wytrzymała. Dodatkowym atutem tego gatunku jest okres kwitnienia, który trwa od sierpnia do końca października. W tym czasie pojawiają się na roślinie kwiaty w tonacji różowo-czerwonej, które idealnie kontrastują z liśćmi o zielono-żółtej barwie. Miskant chiński zebrinus uzyskał prestiżową nagrodę brytyjskiego, Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego – Award of Garden Merit.

Wymagania uprawowe miskanta chińskiego zebrinusa

Do optymalnej uprawy miskanta chińskiego zebrinusa niezbędna jest żyzna gleba oraz stanowisko o umiarkowanej wilgotności. Gatunek ten nie jest tolerancyjny na przemoczenie, ale jednocześnie nie preferuje ekspozycji na silne nasłonecznienie. Preferencje tej rośliny balansują pomiędzy dwiema skrajnościami: roślina nie lubi stanowisk zbyt słonecznych, ale też nie zbyt zacienionych, wymaga umiarkowanej wilgotności, ale nie toleruje stanu przemoczenia. Miskant chiński zebrinus nie wymaga dużo uwagi ani intensywnej pielęgnacji. W czasie zimnej aury, szczególnie w przypadku młodej rośliny, warto zabezpieczyć roślinę poprzez obsypanie liśćmi lub korą. Ta technika zapewnia roślinie ochronę przed mrozem.

Cechy i uprawa miskanta chińskiego zebrinusa

Za dobrą glebę i umiarkowane podlewanie, miskant zebrinus odwdzięczy się szybkim tempem wzrostu i niewielką inwazyjnością. Ta trawa ceni swoje otoczenie, nie rozszerza się poza swoją strefę, nie utrudnia wzrostu przyległych roślin, bylin czy krzewów. W zupełności radzi sobie rosnąc sama, ale pięknie wygląda też w grupie innych miskantów, tej samej lub różnych odmian, posadzonych blisko siebie. W Polsce można ją nabyć w doniczkach, w postaci młodnika o wielkości około 13 cm, który wsadza się do gruntu, pamiętając o zabezpieczeniu go na zimę, przynajmniej przez pierwsze 2-3 lata.