Turkucie podjadki – przeciwnicy ogrodników

Ogrodnicy na każdym kroku spotykają się z różnego rodzaju wyzwaniami. Szczególnie niepokojącymi są wszelkiego rodzaju szkodniki, które mogą wyrządzić ogromne szkody w uprawach. Różne gatunki owadów, gryzoni, czy grzybów mogą być na tyle destrukcyjne, że mogą zniweczyć plony w bardzo krótkim czasie. Wśród tych wszystkich szkodników, turkucie podjadki są jednymi z najgroźniejszych, którzy mogą atakować owoce naszej ciężkiej pracy.

Zrozumieć turkucia podjadka

Turkuć podjadek, zwany także 'chrabąszczem ziemnym’, to owad z rodziny chrząszczy, który jest jednym z największych szkodników ogrodów i farmerskich poli warzywnych. Atakują one nie tylko uprawy wolne, ale i szklarniowe, oraz inspekty, co sprawia, że ich skuteczne zwalczenie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Jak działa turkuć podjadek?

Lisek, znanym jako turkuć podjadek, jest gatunkiem polifagicznym i wyjątkowo lubi tereny wilgotne. Obficie podlewane pola pełne rozwijających się młodych roślin oraz szklarnie to jej ulubione miejsca nocnego żerowania. Działanie tego szkodnika jest dość proste: drąży on długie, podziemne korytarze, podrywając na swej drodze młode pędy roślin, które następnie więdną i zasychają. Przegryza też ich młode korzenie i bulwy, sprawiając, że nie nadają się już one do dalszego wzrostu.

Mnożenie – duże zagrożenie dla upraw

Pojedynczy turkuć podjadek nie jest dla rolników groźny, ale kiedy zaczyna się rozmnażać, a jego populacja rośnie, staje się dla ogrodników prawdziwą plagą i sieje w zbiorach spustoszenie. Samica składa w ziemi nawet 500 jaj, a wykluwające się z nich larwy rozwijają się do dorosłej postaci w ledwie 21 dni. Im więcej samic – tym większe zagrożenie dla plonów, zwłaszcza, że turkucie nie są wybredne i zjedzą praktycznie wszystko, co pojawi się na ich drodze.

Wskazówki jak zwalczać turkucia podjadka

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem walki z tymi szkodnikami jest ich pojedyncze wyłapywanie. Z ziemi wychodzą one zwykle majowymi wieczorami – to właśnie wtedy szukają sobie partnerek i partnerów, z którymi wracają pod grunt, aby zająć się prokreacją. Wyłapanie ich właśnie w tym okresie gwarantuje bezpieczeństwo plonów i brak obawy o to, że zdążyły gdzieś w ziemi złożyć swoje larwy.

Alternatywne metody walki z turkuciem podjadkiem

Równie skuteczną i mało inwazyjną metodą na turkucie jest nawożenie ziemi nawozami mineralnymi i stosowanie oprysków roślinnych. Te działania skierowane są całkowicie na poprawę jakości plonów i nie są wymierzone bezpośrednio w szkodnika, jakkolwiek nie lubi on chemicznych substancji przedostających się do gleby, dlatego nawożona ziemia nie jest dla niego gościnna.

Wardzenie tych szkodników możliwe jest także za pomocą naturalnych zapachów, które dla tych owadów są nie do zniesienia. Turkucia odstraszą gałązki zatknięte przy samych grządkach gałązki olszy czarnej – jej zapach jest dla tych zwierząt nie do zniesienia.

Rola turkucia podjadka w ekosystemie

Oprócz negatywnych aspektów, ma także pewne korzystne cechy. W trakcie swoich podziemnych wędrówek wyłapuje on bowiem szkodliwe dla roślin pędraki. Te drugie mogą być dla plonów o wiele bardziej nieprzyjemne niż sam turkuć, dlatego doceniając jego pożyteczne działanie w tym względzie, lepiej jest go nie usuwać w przypadku obecności pojedynczych sztuk.