Wojciech Weiss – wszechstronny talent

Wojciech Weiss to znany polski artysta, który zasłynął ze swojej wszechstronności artystycznej. Tworzył zarówno w malarstwie olejnym i pastelowym, jak i grafice oraz akwareli. Chętnie również rysował, a ogromną pasją było dla niego również malarstwo. Weiss jest uważany za jednego z czołowych przedstawicieli ekspresjonizmu w ramach nurtu Młodej Polski. Malował zarówno akty, jak i portrety czy pejzaże. W swoich późniejszych pracach często czerpał z estetyki kultury japońskiej.

Wojciech Weiss — życiorys

Urodzony 4 maja 1875 roku w miejscowości Leordzia na Bukowinie (dzisiejsza Rumunia), Wojciech Weiss zdecydował się poświęcić sztuce. W 1890 roku wraz z rodziną przeniósł się do Polski, wybierając na miejsce zamieszkania podkrakowski Płaszów.

Na początku swojej kariery artystycznej, w 1892 roku rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Pod okiem takich mistrzów jak Jan Matejko czy Leon Wyczółkowski zgłębiał tajniki malarstwa, kończąc studia w 1899 roku, co więcej, z wyróżnieniem. W podzięce za swój talent i ciężką pracę otrzymał stypendium Franciszka Urbańskiego, które pozwoliło mu na podroże do znaczących europejskich centrów sztuki, takich jak Drezno, Berlin, Budapeszt, Wiedeń, Paryż, Rzym czy Florencja.

Jego artystyczna kariera nabrała tempa w 1898 roku, kiedy rozpoczął współpracę z krakowskim magazynem Życie i został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka. W 1907 roku objął prestiżowe stanowisko profesora i rektora krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. W rok później, podczas pracy na uczelni, ożenił się ze swoją uczennicą, Ireną Silberberg, która stała się jego ulubioną modelką i inspiracją.

Twórczość Wojciecha Weissa zyskała szerokie uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie tylko spotkało się to z uznaniem krytyki, ale także przyniosło liczne nagrody. Były to między innymi: nagroda Polskiej Akademii Umiejętności za obraz Owoce, Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury za zasługi dla polskiej sztuki, złoty medal Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oraz prestiżowy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Weiss był także zafascynowany fotografią. Sporo czasu poświęcał temu pasjonującemu hobby, pozostawiając po sobie setki zachowanych prac. Dziś stanowią one nieoceniony dokument epoki, która w dużej mierze tworzyła go jako artystę.

Wojciech Weiss zmarł 7 grudnia 1950 roku w Krakowie. Pomimo starań jego żony oraz syna Stanisława nie udało się stworzyć muzeum prac artysty ani nawet stałej ekspozycji przy Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 2006 roku działa jednak Fundacja Muzeum Wojciecha Weissa, założona przez wnuczki artysty.

Wojciech Weiss — twórczość

Artyzm Wojciecha Weissa był niezwykle wszechstronny. Oprócz malarstwa olejnego i pastelowego zajmował się także grafiką użytkową i warsztatową. Był także autorem licznych szkiców i fotografii. W swoich pracach malarskich często portretował, tworzył akty, martwe natury, kompozycje fantastyczne, a także pejzaże. Prace te często ukazywały miejsca bliskie sercu artysty, takie jak Kalwaria Zebrzydowska, Strzyżów, a także miejsce, w którym mieszkał, Płaszów.

Twórczość Weissa uległa ewolucji pod wpływem różnych stylów i inspiracji. Jego wczesne prace, pełne ekscentrycznej ekspresji, ukazywały gwałtowne uczucia, porywy duszy, a także namiętnych, zmysłowych aktów. We wczesnych latach swój styl określał jako ekspresjonizm, ale z czasem zaczął skłaniać się ku postimpresjonizmowi.

W kolejnych latach, kiedy zainteresowanie Weissa zaczęło się przesuwać ku tematom społecznym i politycznym, zaczęło się to odzwierciedlać w jego sztuce. Tworzył prace o realizmie i klarowności formy. Stworzył wtedy wiele inspirujących pejzaży, portretów i martwych natur.

Jego ostatnia praca, Manifest, to dzieło stworzone w 1950 roku, które jaskrawo odzwierciedliło jawne zainteresowanie artysty tematyką społeczną i polityczną. Stworzone w stylu realizmu socjalistycznego, stanowiło swojego rodzaju manifest artysty, który miał nadzieję, że przemówi do serc i umysłów odbiorców.